Licznik odwiedzin
43138
DziśDziś5
WczorajWczoraj14
W tym tygodniuW tym tygodniu46
W tym miesiacuW tym miesiacu522
Wszystkich wejśćWszystkich wejść43138

PODSTAWY BOKSU

Boks to jeden z najstarszych i najbardziej legendarnych sportów walki, istniejący już od czasów starożytnych jest to także wspaniały sposób spędzania wolnego czasu,

rozwijający nie tylko ciało, lecz także i umysł. 

Polepsza kondycję fizyczną, siłę, szybkość, wytrzymałość a także wzmacnia charakter ucząc nieustępliwości, wytrwałości, odwagi i szacunku dla innych.

 

Ciosy

Ciosy bokserskie stanowią podstawowy element techniki w walce bokserskiej, ciosy bokserskie są prawidłowe jeżeli zadawane są przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy (często oznaczoną na biało) w przednie i boczne części głowy (do linii uszu) oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia, rozróżnia się: ciosy sierpowe, ciosy proste, ciosy z dołu. W zależności od tego która ręka zadaje ciosy rozróżnia się ciosy prawe i lewe; w zależności od celu, w który wymierzony jest cios, dzieli się je na ciosy na górę (w głowę) i ciosy na dół (w tułów); w zależności od ich zasięgu wyróżnia się ciosy krótkie i długie.

Ciosy proste - ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, charakteryzujące się duża szybkością i skutecznością, stosowane są w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie, rozróżnia się cztery podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). W angielskiej terminologii bokserskiej cios wykonywany tą ręką, po której stronie znajduje się wysunięta do przodu noga określa się jakojab, zaś przeciwną ręką jako cross.

Ciosy sierpowe - ciosy boczne które dochodzą do przeciwnika z boku, trafiając w boczne części głowy oraz tułów, stosowane najczęściej w półdystanse, ciosy sierpowe charakteryzują się silną pracą skrętną tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony. W angielskiej terminologii określane jako hook.

Ciosy z dołu (podbródkowe, haki) - ciosy bokserskie zadawane są ręką ugiętą w łokciu, stosowane w półdystansie i w zwarciu, w ataku i obronie, podstawowymi ciosami z dołu są prawy z dołu i lewy z dołu. W angielskiej terminologii określane jako uppercut.

 

Pozycja bokserska

Tym określeniem nazywamy podstawową pozycję bojową, z której bokser może wykonywać dowolne działania, zarówno rozpocząć własną akcję, jak i reagować na działania przeciwnika. Jest to uniwersalna pozycja stosowana zarówno podczas działań ofensywnych jak i defensywnych. Stanowi ona bazę dla wszystkich innych ruchów. Pozycja bokserska nie może pozostawać przez cały czas taka sama, gdyż podczas poruszania się zmienia się ustawienie rąk, nóg oraz tułowia boksera. Położenia wyjściowe wynikają z ruchów przygotowawczych, a te z kolei są efektem wprowadzania w czyn zamierzeń boksera, które zmieniają się wraz z sytuacją na ringu.

 

 

Pozycje obronne

Odskok - element techniki stosowany w obronie, w którym bokser wychodzi poza zasięg ciosów przeciwnika przez odbicie z obu nóg. Odskok jest skuteczną obroną bierną przed każdym rodzajem ciosów.

Odchylenie - element techniki stosowany w obronie polegający na cofnięciu tułowia poza zasięg ciosów przeciwnika, przy czym nogi i biodra ustawione w pozycji bokserskiej pozostają nieruchome, odchylenie stosowane jest w obronie przed ciosami prostymi na górę oraz ciosami sierpowymi.

Garda - element techniki stosowany w walce bokserskiej jako obrona bierna; polega na takim ustawieniu rękawic i przedramion, by chroniły boksera przed ciosami przeciwnika.

Zakrok - cofnięcie nogi w celu uniknięcia ciosu i następnie wyprowadzenia kontry

 

 

  Copyright © 2013 RATSORT Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie DANNET